გაკვეთილის თემა
|
I კლასი -ცრუ
|
IIIკლასი-საკრავები
და მუსიკა
|
||
სწავლების საფეხური:
|
დაწყებითი I – III კლასი
|
|
||
გაკვეთილის ხანგრძლივობა
|
35 წთ.
|
45 წთ
|
||
ინტეგრირებული საგნები:
|
ქართული ენა და ლიტერატურა
|
ქართული ენა და ლიტერატურა -მუსიკა
|
||
მასწავლებლის სახელი და გვარი:
|
ზ. რევაზიშვილი
|
ზ. რევაზიშვილი - გ. კიზირია
|
||
მოსწავლეთა რაოდენობა:
|
I კლასი
-4 მოსწავლე
|
IIIკლასი-4
მოსწავლე
|
||
განსაკუთრებული მიდგომების საჭიროებების მქონე მოსწავლეთა
რაოდენობა და პროფილი:
|
ასეთი მოსწავლე არ არის
|
|||
გაკვეთილის მიზანი:
|
I კლასი-მოსწავლეებმა შეძლონ ტექსტის წაკითხვა და შინაარსის აღქმა,
თავისი დამოკიდებულების გამოხატვა, საგნის ან მოვლენის დამოუკიდებლად აღწერა.
|
III კლასი-მოსწავლე დაეუფლოს კითხვის ტექნიკას,მოძებნოს მითითებული მონაკვეთი
ტექსტში,გაიგოს უცნობი სიტყვა კონტექსტის მიხედვით. დაეუფლოს წაკითხულის გააზრების
ძირითღად სტრატეგიებს. მოძებნოს ტექსტში კონკრეტული ინფორმაცია.
|
||
ე. ს. გ. მისაღწევი შედეგები:
|
ქართ.I.1;
2; 3; 4; 8;
13; 14;
|
ქართ.III. 1; 4; 5; 6; 12; 13.
მუს.III. 14.
|
||
წინასწარი ცოდნა:
|
შინაური და გარეული ცხოველები
|
მუსიკალური საკრავების დასახელება
|
||
გაკვეთილის მსვლელობა:
|
1.საშინაო დავალების
შემოწმება ,ტექსტის წაკითხვა-(ინდივიდუალური)-7წთ
მასწავლებელი მოსწავლეებს აკითხებს საშინაო დავალებად მიცემულ ტექსტს.
A ფაზა
2.გამოწვევა კითხვა -პასუხით-3წთ
B ფაზა
3. ტექსტის გაცნობა-3 წთ
მასწავლებელი აცნობს ტექსტს მოსწავლეებს
4.კითხვა-პასუხი-2წთ
მასწავლებელი მოსწავლეებს უსვამს კითხვებს ტექსტის ირგვლივ
5.ბუკზე მუშაობა-ინდივიდუალური
-5წთ
მოსწავლეები მუშაობენ ბუკში მოცემულ სავარჯიშოზე. ქართული ანბანი აირჩიეთ
სურათი
5. მხიარული შესვენება-2
წთ
C ფაზა
6.საიდუმლო ყუთი-10წთ(ინდივიდუალური)
მასწავლებელი ყუთში ათავსებს შინაური და გარეული ცხოველების და მუსიკალური
საკრავებისნ სურათებს, მოსწავლემ უნდა ამოიღოს ფურცელი და ისაუბროს ამ სურათის შესახებ და ბავშვებმა უნდა გამოიცნონ.
7. გაკვეთილის შეჯამება-3
წთ
კითხვების საშუალებით მასწავლებელი
აჯამებს გაკვეთილს და აკეთებს კომენტარებს
|
1.საშინაო დავალების
შემოწმება აქტივობით „რა მასწავლა მეგობარმა-(ინდივიდუალური)
-10წთ.
მოსწავლეები ერთმანეთს უმოწმებენ დავალებებს და აკეთებენ აღნიშვნებს.
შემდეგ საუბრობენ შეცდომებზე
A ფაზა
2. პროვოცირება
კითხვა-პასუხით-(ინდივიდუალური)-5წთ
B ფაზა
3. ჩუმი კითხვა-5წთ (ინდივიდუალური)
მოსწავლეები ეცნობიან სახელმძღვანელოში მოცემულ ტექსტს და გაუგებარს
მონიშნავენ ფანქრით.
5. მუსიკის მასწავლებლის საუბარი-5
წთ
მუსიკის მასწავლებელი მოსწავლეებს აწვდის დამატებით ინფორმაციას მუსიკალური
საკრავების შესახებ
6. ბუკზე მუშაობა.-5წთ (ინდივიდუალური)
მოსწავლეები ბუკის საშუალებით ეცნობიან ზოგიერთი მუსიკალურ საკრავის
ჟღერადობას
7.სქემაზე მუშაობა-5წთ
მოსწავლეები მუშაობენ სქემაზე, სადაც უნდა დააჯგუფონ მუსიკალური საკრავები სახეობების მიხედვით
C ფაზა
8.სქემაზე მუშაობა-ვიცოდი
გავიგე-5წთ (ინდივიდუალური)
მოსწავლეები ავსბენ სქემას რა იცოდნენ მუსიკალური საკრავების შესახებ
ამ გაკვეთილამდე და რა გაიგეს
9. გაკვეთილის შეჯამება-3წთ
გაკვეთილს ვაჯამებთ კითხვა-პასუხით. რა შეისწავლეს მათ ამ გაკვეთილზე
8. საშინაო დავალების მიცემა
და შეფასება-2წთ
მასწავლებელი მოსწავლეებს აფასებს და ავაძლევს საშინაო დავალებას (მოიძიონ
ინფორმაცია რომელიმე ქართული ხალხური საკრავის შესახებ)
|
||
შეფასება
|
განმავითარებელი კომენტარებით, დაკვირვება, სიტყვიერი
შექება,
|
განმავითარებელი კომენტარებით, დაკვირვება, სიტყვიერი
შექება,
|
||
რესურსები
|
სახელმძღვანელო, რვეული, ბუკი, საწერ კალამი, შინაური
ცხოველების პლაკატი. ყუთი, შინაური და გარეული ცხოველების და მუსიკალური საკრავების
სურათები.
|
სახელმძღვანელო, რვეული, საწერკალამი, ბუკი, მუსიკალური
საკრავების პლაკატი.
|
Saturday, November 1, 2014
samodelo integrirebuli gakvetili qartul enashi
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
No comments:
Post a Comment