Monday, August 24, 2015
სამოდელო გაკვეთილი ქართულში
გაკვეთილის თემა: მელიას კუდი მოწმედ მელა და ყურძენი
სწავლების საფეხური II კლასი IV კლასი
გაკვეთილის მიზანი: II კლასი-მოსწავლეებმა შეძლონ ტექსტის წაკითხვა და შინაარსის აღქმა, თავისი დამოკიდებულების გამოხატვა, საგნის ან მოვლენის დამოუკიდებლად აღწერა.
IV კლასი-მოსწავლე დაეუფლოს კითხვის ტექნიკას,მოძებნოს მითითებული მონაკვეთი ტექსტში,გაიგოს უცნობი სიტყვა კონტექსტის მიხედვით. დაეუფლოს წაკითხულის გააზრების ძირითად სტრატეგიებს. მოძებნოს ტექსტში კონკრეტული ინფორმაცია.
ე.ს.გ.განსაზღვრული შედეგები: ქართ.II.1; 2; 3; 4; 8; 13; 14;
ქართ.IV. 1; 4; 5; 6; 12; 13.
წინასწარი ცოდნა:
შინაური და გარეული ცხოველების სახელწოდებები და მათი ნაშიერები.
შინაური და გარეული ცხოველების სახელწოდებები და მათი ნაშიერები
გაკვეთილის მსვლელობა:
1.საშინაო ზეპირი დავალების შემოწმება.-5წთ (ინდივიდუალური)
2საშინაო წერითი დავალების შემოწმება (ინდივიდუალური)-5წთ(ინდივიდუალური)
A ფაზა.
3. პროვოცირება კითხვა-პასუხით-5წთ
B ფაზა
4.პოვერპოინტში შესრულებული ახალი მასალის ჩვენება.-10 წთ
5. დიდაქტიკური თამაში -„დაკარგული სიტყვები“-5წთ
6. ბუკში ხატვა-10წთ
C ფაზა
7. გაკვეთილის შეჯამება კითხვა-პასუხით-2 წთ.
მასწავლებელი კითხვა-პასუხით კიდევ ერთხელ ამოწმებს თუ რამდენად კარგად გაიგეს ახსნილი მასალა. და აკეთებს გაკვეთილის შეჯამებას.
8.საშინაო დავალების მიცემა და შეფასება-3წთ.
1საშინაო წერითი დავალების შემოწმება აქტივობით „რა მასწავლა მეგობარმა?“-წყვილებში-5წთ .
მასწავლებელი მოსწავლეებს სთხოვს დაწყვილდნენ, ერთმანეთს გაუცვალონ დავალებები და გაასწორონ დაშვებული შეცდომები. შეცდომებს ქვემოთ გაუსვან ხაზი, მიუთითონ სწორი ფორმა და ბოლოს ზეპირად გააკეთონ კომენტარები.
2. საშინაო ზეპირი დავალების შემოწმება-5წთ(ინდივიდუალური)
A ფაზა
3. პროვოცირება კითხვა-პასუხით-5წთ
B ფაზა
4.პოვერპოინტში შესრულებული ახალი მასალის ჩვენება-10წთ
5.ტექსტის გაცნობა-5წთ
6.სახელმძღვანელოზე მუშაობა-10წთ
C ფაზა
7.გაკვეთილის შეჯამება კითხვა-პასუხით-3წთ
8. საშინაო დავალების მიცემა და შეფასება-2წთ.
შეფასება
განმავითარებელი, კომენტარებით
განმავითარებელი, კომენტარებით
რესურსები:
სახელმძღვანელო. რვეული. საწერკალამი. ბუკი. პლაკატი: „შინაური და გარეული ცხოველები და მათი ნაშიერები“. სახელმძღვანელო. რვეული. საწერკალამი. პლაკატი: „შინაური და გარეული ცხოველები და მათი ნაშიერები“.
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
No comments:
Post a Comment