Monday, August 24, 2015
სამოდელო ინტეგრირებული გაკვეთილი ქართულში
გაკვეთილის თემა „ძაღლი“ (ხალხური ზღაპარი) ტარიელ ხავთასი-„მოხუცი და ბროლია“
ჩემი უსაფრთხოება
სწავლების საფეხური: დაწყებითი II – IV კლასი
გაკვეთილის ხანგრძლივობა 45 წთ. 45 წთ
ინტეგრირებული საგნები: ქართული ენა და ლიტერატურა
ქართული ენა და ლიტერატურა -სამოქალაქო თავდაცვა და უსაფრთხოება
მასწავლებლის სახელი და გვარი: ზ. რევაზიშვილი ზ. რევაზიშვილი - ზ.რევაზიშვილი
მოსწავლეთა რაოდენობა: II კლასი -4 მოსწავლე IVკლასი-4 მოსწავლე
განსაკუთრებული მიდგომების საჭიროებების მქონე მოსწავლეთა რაოდენობა და პროფილი: ასეთი მოსწავლე არ არის
გაკვეთილის მიზანი: II კლასი-მოსწავლეებმა შეძლონ ტექსტის წაკითხვა და შინაარსის აღქმა, თავისი დამოკიდებულების გამოხატვა, საგნის ან მოვლენის დამოუკიდებლად აღწერა.
IV კლასი-მოსწავლე დაეუფლოს კითხვის ტექნიკას,მოძებნოს მითითებული მონაკვეთი ტექსტში,გაიგოს უცნობი სიტყვა კონტექსტის მიხედვით. დაეუფლოს წაკითხულის გააზრების ძირითად სტრატეგიებს. მოძებნოს ტექსტში კონკრეტული ინფორმაცია.
მოსწავლეებმა უნდა შეძლონ საფრთხის შემცველი სიტუაციების განსაზღვრა. სახიფათო სიტუაციებში ქცევის შესწავლა. გაიაზრონ, რა არის საფრთხე და რატომ წამოიჭრება იგი. საკუთარი სიცოცხლის მიმართ მზრუნველი, ფრთხილი დამოკიდებულების ჩემოყალიბება.
ე. ს. გ. მისაღწევი შედეგები: ქართ.II.1; 2; 3; 4; 8; 13; 14;
ქართ.IV. 1; 4; 5; 6; 12; 13.
სამოქ.IV. 2; 3.
წინასწარი ცოდნა: შინაური და გარეული ცხოველების და ფრინველების სახელწოდებები. რა არის ზღაპარი. რამდენი სახის ზღაპარი არსებობს. შინაური და გარეული ცხოველების და ფრინველების სახელწოდებები. რა არის ზღაპარი. რამდენი სახის ზღაპარი არსებობს.
გაკვეთილის მსვლელობა: 1.ზეპირი დავალების შრემოწმება-3წთ (ინდივიდუალური)
მასწავლებელი მოსწავლეებს ეკითხება ზეპირ დავალებას , კერძოდ ლექსის „შავი შაშვი“
2. წერითი დავალების შემოწმება-2 წთ (ინდივიდუალური)
მასწავლებელი ამოწმებს წერით დავალებას ინდივიდუალურად.
A ფაზა.
3.პროვოცირება კითხვა-პასუხით-3წთ
B ფაზა
4. ზღაპარი „ძაღლის“ პრეზენტაციით ჩვენება.-7წთ
მასწავლებელი აჩვენებს მოსწავლეებს პოვერპოინტში გაკეთებულ ზღაპარს „ძაღლი“ თანდართული ილუსტრაციებით.
5. კითხვა-პასუხი-5წთ
6. ლექსიკური ერთეულების გამოყენებით წინადადებების შედგენა-10წთ
7. ძაღლთან ურთიერთობისას დასაცავი უსაფრთხოების წესების გაცნობა-5წთ
8.კითხვა-პასუხი-5წთ (ინდივიდუალური)
C ფაზა
10. გაკვეთილის შეჯამება კითხვა-პასუხით-2 წთ.
მასწავლებელი კითხვა-პასუხით კიდევ ერთხელ ამოწმებს თუ რამდენად კარგად გაიგეს ახსნილი მასალა. და აკეთებს გაკვეთილის შეჯამებას.
11.საშინაო დავალების მიცემა და შეფასება-3წთ.
მასწავლებელი სშინაო დავალებად აძლევს მოსწავლეებს თავიაანთი ფანტაზიით განაგრძონ ზღაპარი. 1.საშინაო წერითი დავალების შემოწმება აქტივობით „რა მასწავლა მეგობარმა?“-წყვილებში-3წთ .
მასწავლებელი მოსწავლეებს სთხოვს დაწყვილდნენ, ერთმანეთს გაუცვალონ დავალებები და გაასწორონ დაშვებული შეცდომები. შეცდომებს ქვემოთ გაუსვან ხაზი, მიუთითონ სწორი ფორმა და ბოლოს ზეპირად გააკეთონ კომენტარები.
2.ზეპირი დავალების შემოწმება - 2 წთ
მასწავლებელი ამოწმებს ზეპირ დავალებას კითხვა-პასუხით.
A ფაზა
3. პროვოცირება კითხვა-პასუხით-3წთ.
B ფაზა
4. . ზღაპარი „ძაღლის“ პრეზენტაციით ჩვენება-7წთ
მასწავლებელი აჩვენებს მოსწავლეებს პოვერპოინტში გაკეთებულ ზღაპარს „ძაღლი“ თანდართული ილუსტრაციებით.
5. კითხვა-პასუხი-5წთ
6. ახალ მასალაზე მუშაობა აქტივობით „ორიენტირებული კითხვა“-10წთ
7. ძაღლთან ურთიერთობისას დასაცავი უსაფრთხოების წესების გაცნობა-5წთ
8.კითხვა-პასუხი-5წთ (ინდივიდუალური)
C ფაზა
9. გაკვეთილის შეჯამება კითხვა-პასუხით-3წთ.
მასწავლებელი კითხვა-პასუხით კიდევ ერთხელ ამოწმებს თუ რამდენად კარგად გაიგეს ახსნილი მასალა. და აკეთებს გაკვეთილის შეჯამებას.
10. საშინაო დავალების მიცემა და შეფასება-2წთ.
მასწავლებელი საშინაო დავალებად აძლევს: მოსწავლეებმა შეასრულონ N9 დავალება. დაწერონ მოთხრობის შინაარსი.
შეფასება
განმავითარებელი, კომენტარებით განმავითარებელი, კომენტარებით
რესურსები სახელმძღვანელო, საწერკალამი, რვეული, პროექტორი, ბუკი, შინაური და გარეული ცხოველების და ფრინველების პლაკატები სახელმძღვანელო, საწერკალამი, რვეული, პროექტორი, ბუკი, შინაური და გარეული ცხოველების და ფრინველების პლაკატები
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
No comments:
Post a Comment